آموزشی

راهنمای ساده تعیین سایز کفش در خانه

راهنمای ساده تعیین سایز کفش در خانه

تعیین سایز درست کفش، به خصوص هنگام خرید اینترنتی، بسیار مهم است. چرا که کفش نامناسب می تواند باعث ناراحتی و درد پا شود. برای تعیین سایز کفش در خانه، می‌توانید از روش‌های ساده و کم‌هزینه‌ای استفاده کنید. در ادامه یک راهنمای ساده برای تعیین سایز کفش در خانه آورده شده است.

مراحل تعیین سایز کفش

استفاده از خط کش و کاغذ

 • یک تکه کاغذ A4 را روی زمین قرار دهید.
 • با جوراب، بایستید روی کاغذ به گونه ای که بلندترین انگشت پایتان صاف روی کاغذ باشد.
 • با یک خط کش، فاصله بین انتهای پاشنه تا نوک بلندترین انگشت پایتان را اندازه بگیرید.
 • هنگام عصر، زمانی که پا در کامل ترین شکل خود است، اندازه گیری کنید
 • از یک جدول تبدیل سایز کفش برای تعیین سایز خود استفاده کنید.
step 1 2 3

استفاده از متر

از یک متر خیاطی استفاده کنید تا طول کف پایتان را اندازه بگیرید.

متر را از انتهای پاشنه تا نوک بلندترین انگشت پایتان قرار دهید.

از یک جدول تبدیل سایز کفش برای تعیین سایز خود استفاده کنید.

استفاده از کفش فعلی

طول کفی کفش فعلی خود را اندازه بگیرید.

از یک جدول تبدیل سایز کفش برای یافتن سایزی که به طول کفی کفش فعلی شما نزدیک است استفاده کنید.

نکات مهم در تعیین سایز کفش

 • برای اندازه گیری دقیق تر، هر دو پای خود را اندازه بگیرید و در صورت وجود اختلاف، از سایز بزرگتر استفاده کنید.
 • هنگام اندازه گیری، بعد از ظهر یا عصر که پاها کمی متورم شده اند، این کار را انجام دهید.
 • صاف بایستید و وزنتان به طور مساوی روی هر دو پا تقسیم شود
 • هر دو پا را ردیابی کنید زیرا طبیعی است که یکی از پاها بلندتر از دیگری باشد
 • اگر بین دو سایز هستید، سایز بزرگتر را انتخاب کنید.
 • پابرهنه باشید یا جوراب هایی را بپوشید که قصد دارید با کفش های جدید بپوشید
 • روی یک سطح سخت بایستید
 • در نظر داشته باشید که برخی از برندها سایز کفش متفاوتی دارند، بنابراین همیشه قبل از خرید کفش، جدول سایز آنها را بررسی کنید.

جدول تبدیل سایز کفش

طول پاسایز کفش
22.0cm34
22.5cm35
23.0cm36
23.5cm37
24.0cm38
24.5cm39
25.0cm40
25.5cm41
26.0cm42
26.5cm43
27.0cm44
27.5cm45

عوامل موثر در تعیین سایز کفش

زندگی پویا است و بدن و پاهای ما نیز پویا است. عوامل متعددی می توانند در طول زمان بر ابعاد پای شما تأثیر بگذارند:

 • افزایش یا کاهش قابل توجه فعالیت بدنی
 • ایجاد شرایط پا مانند بونیون، آرتریت، ادم، انگشت چکشی
 • افزایش وزن
 • بارداری

تشخیص اینکه باید سایز بزرگ‌تری داشته باشید، سخت باشد، اما یک کفش مناسب کلید راحتی و سلامتی شماست.

چرا سایز کفش مهم است؟

هر یک از پاهای شما دارای 26 استخوان، 33 مفصل و بیش از 100 رباط است، بنابراین حمایت مناسب از آنها برای جلوگیری از درد و آسیب بسیار مهم است. در هنگام خرید کفش مهم است که طول و عرض پا و همچنین طول قوس پا را در نظر بگیرید تا کفشی مناسب پیدا کنید. پوشیدن کفش نامناسب برای پای شما می تواند باعث مشکلات موقت و مزمن پا شود.

در کوتاه مدت، کفشی که خیلی تنگ یا خیلی گشاد باشد می‌تواند باعث ایجاد تاول و کبودی و حتی مالیدن پوست روی پاهای شما شود.با گذشت زمان، ممکن است میخچه، درد قوس پا و سایر علائم ناشی از کفش نامناسب را تجربه کنید.علاوه بر آن پوشیدن کفش های نامناسب می تواند برای بقیه نوا بدن مانند زانوها نیز عواقبی داشته باشد. این شرایط ممکن است آزاردهنده یا حتی می تواند به طور جدی تحرک شما را مختل کند. بنابراین مهم است که برای جلوگیری از این مشکلات تمام تلاش خود را انجام دهید. حمایت از پاهای شما با پوشیدن سایز مناسب کفش شروع می شود.

shoe size2 1

نحوه انتخاب کفش مناسب

نوع فعالیت:

اولین قدم، تعیین نوع فعالیتی است که برای آن به کفش نیاز دارید. کفش های مختلف برای فعالیت های مختلف طراحی شده اند، مانند:

کفش های کتانی و پیاده روی

برای کفش‌های پیاده روی یا کفش‌های کتانی معمولی ، کفشی با پنجه پهن پیدا کنید. باید فضای کافی برای حرکت یا تکان دادن انگشتان پا وجود داشته باشد. یک جعبه پنجه باریک می تواند عضلات پای شما را محدود کند، که می تواند راه رفتن را ناراحت کند.

کفش دویدن

برای کفش‌های مخصوص دویدن، یک تنه مناسب در سرتاسر پای خود داشته باشید و فضای کافی برای انگشتان پا داشته باشید. برای اینکه ببینید آیا تناسب مناسب دارید یا خیر، با انگشت شست خود جعبه انگشت پا را فشار دهید. باید حدود نصف تا یک شست کامل فضا وجود داشته باشد. ممکن است نیاز باشد که کفش دویدن شما نصف سایز بزرگتر از کفش معمولی شما باشد.

پوتین

پوتین‌ها، به خصوص پوتین‌های ساق بلند، معمولاً روی ساق پا می‌نشینند. شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید زمانی که می‌خواهید برای خود پوتین انتخاب کنید، مطمئن شوید دهانه ساق پا به اندازه‌ای بزرگ است تا پای شما به راحتی در آن بلغزد. اگر هنگام راه رفتن پاشنه پا به هم بخورد، می تواند به این معنی باشد که پوتین های شما خیلی بزرگ هستند. در صورت خرید پوتین های زمستانی، انتخاب کفشی اندکی پهن تر می تواند مفید باشد . دلیلش این است که کفش های زمستانی با جوراب های ضخیم تر پوشیده می شوند. هنگام پوشیدن پوتین های غیررسمی ، پاشنه های شما نباید از پوتین بیرون بیاید یا به پشت آن ساییده شود.

صندل

صندل های پیاده روی باید به طور کامل از پاهای شما حمایت کنند. اگر انگشتان پای شما از جلوی صندل بیرون زده است، به این معنی می باشد که صندل های شما خیلی کوچک هستند. همچنین لبه کف پای شما هم نباید دچار بیرون زدگی شود. در خصوص صندل های پاشنه بلند، باید فضای کافی را در جلو و پشت پای شما فراهم کنند. صندل های پاشنه بلند باید به خوبی جا بیفتند و پای شما را محکم نگه دارند. اگر پای شما به سمت پایین یا بالا می‌لغزد، یک جفت صندل با بند در پشت خریداری کنید.

چرا طول کفی کفش تعیین کننده سایز کفش نیست؟

درست است که طول کفی معیار مهمی برای تعیین سایز کفش می باشد، ولی به تنهایی کافی نیست. دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد:

عرض پا

حتی اگه طول کف پای دو نفر یکسان باشد ممکن است عرض پاهایشان متفاوت باشد. کسی که پاهای پهن‌تری دارد، به کفشی با پهنای بیشتر نیاز دارد تا هنگام پوشیدن کفش احساس راحتی کند، حتی اگر طول کفی هر دو کفش یکسان باشد.

شکل پا

شکل پاها می‌تواند متفاوت باشد. بعضی پاها قوس بلندتری دارند، در حالی که بعضی دیگر قوس کمی داشته یا اصلاً فاقد قوس می باشند. این تفاوت‌ها می‌تواند بر نحوه‌ی قرار گرفتن پا داخل کفش و میزان فشاری که به کف پا وارد می‌شود، تاثیر گذار باشد.

نوع کفش

سایز کفش‌های مختلف، حتی اگر از یک برند و سایز باشند، می‌تواند با هم متفاوت باشد. مثلاً، کفش‌های ورزشی معمولاً از کفش‌های رسمی بزرگ‌تر هستند، حتی اگر سایز هر دو 38 باشد.

سیستم‌های سنجش سایز مختلف

سیستم‌های سنجش سایز کفش در کشورهای مختلف می‌تواند با هم فرق داشته باشد. مثلاً، سایز 40 در اروپا معادل سایز 8.5 در آمریکا نیست.

مواد و جنس کفش

جنس مواد و متریالی که داخل کفش استفاده می شود، می‌تواند بر نحوه‌ی اندازه‌ی آن بر روی پا تاثیر بگذارد. مثلاً، کفش‌های چرمی ممکن است بعد از مدتی استفاده کمی کش آمده و نسبت به سایز اولیه بزرگتر شوند.

آیا نیم سایز در کفش تفاوت بزرگی دارد؟

اندازه نیم نشان دهنده تفاوت 1/8 اینچی است. ممکن است مهم به نظر نرسد اما برای تشخیص راحتی و ناراحتی کفش کافی است. از آنجایی که هیچ استانداردی برای اندازه کفش وجود ندارد، تفاوت نیم سایز نیز به برند کفش بستگی دارد

کدام پا معمولا بزرگتر است؟

مانند هر چیز دیگری در بدن شما، طبیعی است که پاهای شما یکسان نباشند. معمولاً پای چپ بزرگتر از پای راست است. چرا؟ از آنجایی که اکثر افراد سمت راست غالب هستند و بنابراین، وقتی با پای چپ به جلو می روند، حفظ تعادل برای آنها آسان تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *